Aby zmniejszyć koszt wymiany urządzenia grzewczego, możesz skorzystać z wojewódzkiego, gminnego lub miejskiego dofinansowania na termomodernizację, które obowiązuje w Twoim obszarze. Lokalne programy antysmogowe są bowiem skierowane do mieszkańców wybranych regionów. Zwiększają one szansę na szybsze przeprowadzenie wszystkich prac i uzyskanie dofinansowania.
Czy wiesz, że do powstawania smogu w największym stopniu przyczyniają się zanieczyszczenia pochodzące z niskiej emisji, generowane przez tzw. „kopciuchy”? To wszystkie piece opalane węglem, które nie spełniają najnowszych norm emisyjnych. Ponadto powstające we wszystkich regionach Polski uchwały antysmogowe nakładają lub będą wkrótce nakładały na właścicieli domów obowiązek wymiany takich urządzeń.
Dlatego od co najmniej dwóch lat lokalne władze z różnych części kraju szukają najlepszych rozwiązań, aby wspomóc swoich mieszkańców w termomodernizacji ich domów i mieszkań. Wynikiem ich działań są wdrażane lokalne programy antysmogowe.
Wymiana nieekologicznych kotłów węglowych na nowoczesne urządzenia może przynieść szereg korzyści zarówno środowisku, jak i Tobie. Gdy zrezygnujesz z ogrzewania węglem, Twój dom będzie emitować do atmosfery mniej szkodliwych substancji (tlenku węgla, dwutlenku siarki, LZO, metali ciężkich, PM10 i PM2,5). Ponadto możesz zaoszczędzić na tym nawet kilkanaście tysięcy złotych, w zależności od wysokości lokalnych dotacji.
Co zyskujesz dzięki udziałowi w lokalnych programach antysmogowych?
- Dbasz o lokalne środowisko naturalne i wspierasz walkę z zanieczyszczeniem powietrza.
- Masz dużą szansę na szybkie uzyskanie dotacji do termomodernizacji.
- Zmniejszasz swoje rachunki za ogrzewanie domu lub mieszkania.
Zobacz: Porównanie kosztów ogrzewania domu
Wysokość przydzielonej dotacji w dużej mierze zależy od indywidualnych warunków ustalanych przez lokalne władze. W zależności od programu możesz więc uzyskać od 6 do nawet 12 tys. złotych dofinansowania. Niezmienna jest jednak jedna rzecz. W ramach każdego lokalnego programu antysmogowego możesz obniżyć koszt zakupu oraz montażu nowego, energooszczędnego urządzenia grzewczego.
Jak zgłosić się do lokalnych programów antysmogowych i uzyskać dofinansowanie na wymianę urządzenia grzewczego?
Każdy program antysmogowy posiada nieco inne warunki przydzielania dotacji na wymianę kotła. Jeśli nie wiesz, jakie programy antysmogowe działają w Twoim regionie ani jak przeprowadzić cały remont domu wraz z wymianą urządzenia grzewczego, jesteśmy tu, żeby Ci pomóc. Skontaktuj się z nami, żeby uzyskać wszystkie potrzebne informacje, dzięki czemu już niedługo będziesz mógł cieszyć się niższymi rachunkami za ogrzewanie.
Każdy program antysmogowy posiada nieco inne warunki przydzielania dotacji na wymianę kotła. We Wrocławiu uruchomiona została kampania „Wrocław bez smogu„. W ramach kampanii funkcjonuje kilka programów dofinansowań do wymiany ogrzewania w ramach których można otrzymać nawet 15 tysięcy zł dotacji.
Dowiedz się więcej o kampanii „Wrocław bez smogu” ->
Lokalne programy antysmogowe – najważniejsze informacje dla zainteresowanych
- Każde województwo i gmina mogą mieć swoje lokalne programy antysmogowe.
- Powstanie lokalnych programów jest efektem uchwał antysmogowych, które nakładają na właścicieli domów obowiązek wymiany starych pieców węglowych na nowe, energooszczędne urządzenia.
- Z lokalnych programów antysmogowych mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy danego regionu, o ile posiadają prawo własności lub prawo do zarządzania nieruchomością.
- Dzięki dotacjom w ramach lokalnych programów można obniżyć koszt termomodernizacji nawet o kilkanaście tysięcy złotych.
- Aby zgłosić się do programu antysmogowego, należy wypełnić wniosek o udział w projekcie.
Jesteś zainteresowany programem lub chcesz dowiedzieć się więcej?